PL EN RU

Login
via panel

Co jest grane?

Kalendarium wydarzeń,
które przygotowaliśmy dla Was

Recenzje

 

"THE NEW YORK TIMES"- NEW YORK, USA
"Nie ma nic wspanialszego nad "Mazowsze". Polski zespół folklorystyczny rozpoczął swoje tournée po Ameryce - ósme od momentu powstania Zespołu w 1948 roku - charakterystyczne bogatym i rozgrzewającym serca występem w sobotni wieczór w Brooklyn Center dla artystów bruklińskiej szkoły.(...)
Tancerze i śpiewacy prezentują 28 numerów, w których melodyjna muzyka i żywiołowy taniec nie pozbawione są humoru. Ogromna radość i spontaniczność z jaką "Mazowsze" wykonuje swój program jest dowodem, że to co robią sprawia im wielką przyjemność, ma to również swój wyraz w reakcji publiczności.(...)
Jednym z najcudowniejszych obrazów było "Winobranie" z regionu lubuskiego. Jest to majestatyczny, dostojny taniec z girlandami, w którym chłopcy i dziewczęta noszą winogrona i kwiaty."

"THE BUFFALO NEWS" - BUFFALO, USA
"W sobotni wieczór, w wypełnionej po brzegi publicznością teatrze Shea's w Buffalo wspaniałe "Mazowsze" roztaczało swój niezwykły urok. "Mazowsze" jest polskim zespołem tanecznym, który pielęgnuje etniczność i folklor w sharmonizowanym programie pieśni, muzyki i tańca. (...)
Zespół ten znany jest nie tylko ze swej autentyczności, lecz również z wyjątkowo efektownych kostiumów i wspaniałego wyglądu. Posługując się szczególnym humorem, miłą, liryczną rdzennie ludową pieśnią połączoną z ekspresywnym krokiem tanecznym, "Mazowsze" zyskało sobie uczucia publiczności, która wyklaskiwała rytm razem z muzyką, co jest wyrazem nawiązania uczuciowego kontaktu publiczności z Zespołem."

"TIMES UNION" - SCHENECTADY, USA
"Teatr Proctora" gościł w przeszłości liczne ludowe zespoły taneczne, lecz nigdy tak dynamicznego, tak autentycznego i tak znakomitego jak "Mazowsze" z Polski. W piątkowy wieczór przybyli wraz z całym zespołem orkiestrowym, oszałamiającymi pięknymi kostiumami i tak szczególnym tańcem i pieśnią, że aż trudno byłoby z nimi rywalizować."

"LA PRENCA" - BARCELONA, HISZPANIA
"Tworzą prawdę piękna, śpiewając i tańcząc ze szczególną gracją i zręcznością.
Dynamiczność i ruchliwość spektaklu wywiera wrażenie, nie ma w nim miejsca na monotonię ani na zmęczenie widza. Jeśli chodzi o aspekt plastyczny, autentyczność, bogactwo i różnorodność kostiumów - tworzy wizję, od której ma się niemal zawroty głowy. Każda piosenka i każdy taniec był ukoronowany entuzjastycznym aplauzem, owacjami, burzą oklasków. Sztuka ludowa, jest sztuką szczególnie przemawiającą do ludzi, jednoczy i likwiduje wszystkie granice i otwiera serca ku zrozumieniu i uczuciu."

"MORNING STAR" - LONDYN, WIELKA BRYTANIA
" Jest to coś więcej niż wielki festiwal muzyki i tańca, jest to wspaniale kolorowa i bogato naszkicowana historia kultury ludowej narodu polskiego, zaprezentowana przez kilkudziesięciu atletycznie zbudowanych młodzieńców i kilkadziesiąt młodych kobiet współczesnej Polski."

"THE MONTREAL STAR" - MONTREAL, KANADA
"Gdyby klimat Polski był subarktyczny, wyjaśniałoby to być może, dlaczego ci ludzie tańczą, tańczą i tańczą w taki właśnie sposób. Około 100 tancerzy i śpiewaków polskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze', występującego w sali Wilfrid Pelletier dzisiaj o godz. 20.30 i jutro w niedzielę o 14.30, dokonuje takiego wysiłku, jak jakaś nadzieja olimpijska, a jednak wyglądają w czasie dwugodzinnego przedstawienia wciąż tak świeżo i pogodnie jak budzący się poranek.(...)
Sam program Zespołu przebiega, przedstawiając wszystkie regiony Polski. Porywające mazurki i oberki urozmaicone są polonezami i walcami i wypunktowane produkcjami chóralnymi oraz wybornymi momentami humoru. Jest to niekończący się kalejdoskop form, wirowania i prawie trampolinowych skoków, w ramionach partnerów lub solo, a wszystko to w powodzi kwiatów, by odmienić w stateczną celebrację 17-19-wiecznego balu." 

 


Powiązane artykuły

Mazowsze - historia

„Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar "Mazowsza" szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Dziś w dorobku zespołu znajdują się opracowania sceniczne 42 z nich

czytaj więcej

Nagrody i odznaczenia

Nagrody i odznaczenia Państwowego Zespółu Ludowego Pieśni i Tańca "MAZOWSZE" im. Tadeusza Sygietyńskiego

  • Nagroda Państwowa I stopnia - 22.07.1951r.
  • Sztandar Pracy II klasy - 15.01.1953r.
  • Sztandar Pracy I klasy - 22.07.1955r.
  • 4. III nagroda - Festival Ballet - 1957r. - Brazylia, za film kręcony z "Mazowszem" w 1954 r. w Paryżu
  • Złoty Medal Brukseli - 12.04.1958 r.

czytaj więcej

Kostiumy

Tym, co najbardziej zadziwia w polskim kostiumie ludowym, jest jego różnorodność. "Mazowsze" ma 42 opracowanych regionów etnograficznych, a podczas jednego koncertu (w zależności od jego charakteru) podziwiać można około 20. z nich. Różnią się nie tylko pochodzeniem, ale też kolorami, bogactwem zdobień i materiałami, z których są wykonane.

czytaj więcej

Recenzje

"THE NEW YORK TIMES"- NEW YORK, USA
"Nie ma nic wspanialszego nad "Mazowsze". Polski zespół folklorystyczny rozpoczął swoje tournee po Ameryce - ósme od momentu powstania Zespołu w 1948 roku - charakterystyczne bogatym i rozgrzewającym serca występem w sobotni wieczór w Brooklyn Center dla artystów bruklińskiej szkoły.(...)

czytaj więcej

Warto zobaczyć. Galeria

zobacz wszystkie zdjęcia

O nas

ECMM

Multimedia

Dołącz do nas

Klub

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni
i Tańca "MAZOWSZE"
im. Tadeusza Sygietyńskiego
w Karolinie

Tel.: +48 22 2088888
Fax: +48 22 2088800

 

 

Zespół finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego