PL EN RU

Login
via panel

Co jest grane?

Kalendarium wydarzeń,
które przygotowaliśmy dla Was

Kostiumy

Tym, co najbardziej zadziwia w polskim kostiumie ludowym, jest jego różnorodność. "Mazowsze" ma 42 opracowanych regionów etnograficznych, a podczas jednego koncertu (w zależności od jego charakteru) podziwiać można około 20. z nich. Różnią się nie tylko pochodzeniem, ale też kolorami, bogactwem zdobień i materiałami, z których są wykonane.
Sukces Zespołu w tej dziedzinie jest zasługą Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Jej doświadczenie zawodowe, intuicyjne wyczucie piękna, sprawiły, że zapomniane i nieznane kostiumy do dziś budzą zachwyt. Dostarczając niezapomnianych wrażeń estetycznych, są źródłem wiedzy na temat historii ubioru w Polsce.

Kostiumy "Mazowsza" to w większości oryginalne dzieła artystów ludowych. Wykonane z wykorzystaniem naturalnych surowców, jak wełna, len, konopie, tradycyjną dla danego regionu metodą. Profesjonalizm Artystów sprawia, że nawet ważący 14kg kostium łowicki, potrafi zawirować w tańcu niczym lekki tiul.


Jennifer Dunning, "THE NEW YORK TIMES", USA" "Nie ma nic wspanialszego nad "Mazowsze". "Mazwosze" prezentuje niezwykłe bogactwo kostiumów, w których zachowana jest autentyczność wielu polskich regionów. Kostiumy są różnorodne, kolorowe i lśniące, wykonane z koronek, bawełny, wełny i innych tkanin."

"LE PROGRES", Francja "Czerwone buciki, jasne warkocze, artyści utworzą ogromne freski, zarazem poetyckie jak i szatański, z których tryskać będzie dusza polska (...) Tempo widowiska jest tak oszałamiające, że aż oczy zachodzą łzami. Z innych względów, bliższych sercu pozostają jeszcze długo zamknięte..."
 

  • "Mazowsze" to prawdziwy obieżyświat. Dało prawie 6 000 koncertów w kraju i za granicą, dla prawie 17 mln. publiczności, przemierzyło ponad 2. 300.000 km. Ponad 200 razy wyjeżdżało za granicę, do 51 krajów na 6 kontynentach....
  • Na każdy koncert "Mazowsze" zabiera około 1000 kostiumów oraz około 20 t. bagażu...
  • Przygotowaniem spektaklu zajmuje się Grupa Techniczna. Trwa to od 6 do 8 godzin...
  • W trakcie koncertu każdy artysta przebiera się 7 - 10 razy, mając na to nie więcej niż 3 minuty na jedną zmianę kostiumu...
  • Śliczne, uśmiechnięte i poruszające się lekko tancerki w strojach łowickich dźwigają na sobie 14 kg tkaniny...

 


Powiązane artykuły

Mazowsze - historia

„Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar "Mazowsza" szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Dziś w dorobku zespołu znajdują się opracowania sceniczne 42 z nich

czytaj więcej

Nagrody i odznaczenia

Nagrody i odznaczenia Państwowego Zespółu Ludowego Pieśni i Tańca "MAZOWSZE" im. Tadeusza Sygietyńskiego

  • Nagroda Państwowa I stopnia - 22.07.1951r.
  • Sztandar Pracy II klasy - 15.01.1953r.
  • Sztandar Pracy I klasy - 22.07.1955r.
  • 4. III nagroda - Festival Ballet - 1957r. - Brazylia, za film kręcony z "Mazowszem" w 1954 r. w Paryżu
  • Złoty Medal Brukseli - 12.04.1958 r.

czytaj więcej

Kostiumy

Tym, co najbardziej zadziwia w polskim kostiumie ludowym, jest jego różnorodność. "Mazowsze" ma 42 opracowanych regionów etnograficznych, a podczas jednego koncertu (w zależności od jego charakteru) podziwiać można około 20. z nich. Różnią się nie tylko pochodzeniem, ale też kolorami, bogactwem zdobień i materiałami, z których są wykonane.

czytaj więcej

Recenzje

"THE NEW YORK TIMES"- NEW YORK, USA
"Nie ma nic wspanialszego nad "Mazowsze". Polski zespół folklorystyczny rozpoczął swoje tournee po Ameryce - ósme od momentu powstania Zespołu w 1948 roku - charakterystyczne bogatym i rozgrzewającym serca występem w sobotni wieczór w Brooklyn Center dla artystów bruklińskiej szkoły.(...)

czytaj więcej

Warto zobaczyć. Galeria

zobacz wszystkie zdjęcia

O nas

ECMM

Multimedia

Dołącz do nas

Klub

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni
i Tańca "MAZOWSZE"
im. Tadeusza Sygietyńskiego
w Karolinie

Tel.: +48 22 2088888
Fax: +48 22 2088800

 

 

Zespół finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego