PL EN RU

Login
via panel

Co jest grane?

Kalendarium wydarzeń,
które przygotowaliśmy dla Was

41. Turniej Dudziarzy Wielkopolskich zakończony, 25.września 2010r. 30/09/2010

41. Turniej Dudziarzy Wielkopolskich zakończony, 25.września 2010r.

Organizatorem Turnieju był Kościański Ośrodek Kultury, a patronat honorowy objął Wojewoda i Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Starosta Kościański. Początek turniejowi dał wjazd bryczek z kapelami dudziarskimi. Tradycyjnie, włodarze miasta i powiatu przekazali Braci Dudziarskiej bochen chleba, jako symbol tradycji i pożytecznej dudziarskiej pracy w kultywowaniu tego unikalnego rzemiosła muzycznego.

Podczas tegorocznego turnieju na scenie wystąpiło 20 kapel dudziarskich, a Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy" z Nietążkowa zaprezentował różne tańce regionalne. Jednym z wydarzeń turnieju był konkurs "Stary - Młody", w którym uczestniczyli tylko dudziarze z rocznym stażu.

Geneza turniej ma wiele źródeł, a najważniejszym jest żywa dudziarska tradycja, sięgająca czasów, kiedy to podstawą utrzymania wiejskich społeczności było rolnictwo, a szczególnie hodowla owiec i kóz. Z czym wiązało się praktyczne zastosowanie dud. Od tamtych, najdawniejszych epok - potwierdzonych historycznymi zapisami o właścicielach ziemskich płacących podatek ,,od dudziarza``, albo o karczmach, czy też wiejskich weselnych chatach, w których to dudziarze grali, w prostej linii pochodzi współczesny dudziarski ruch.

"Mazowsze" było gościem specjalnym turnieju, a koncert chóru i orkiestry zgromadził widownię, jakiej kościański rynek dawno nie widział. Podobnie jak w ubiegłym roku, turniejowym zmaganiom towarzyszył jarmark, podczas którego mieszkańcy miasta i przyjezdni goście mogli smakować tradycyjnie wypiekanego chleba, domowych ciast, bigosu, wędlin, miodu, a także wina i piwa.

 

 Podziel się:  

Warto zobaczyć. Galeria

zobacz wszystkie zdjęcia

O nas

ECMM

Multimedia

Dołącz do nas

Klub

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni
i Tańca "MAZOWSZE"
im. Tadeusza Sygietyńskiego
w Karolinie

Tel.: +48 22 2088888
Fax: +48 22 2088800

 

 

Zespół finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego