PL EN RU

Login
via panel

Co jest grane?

Kalendarium wydarzeń,
które przygotowaliśmy dla Was

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" w Karolinie 31/03/2010

Zespół Pieśni i Tańca

Choć zabiegamy o ten sam rynek odbiorców, jesteśmy tak różni, że trudno mówić tu o konkurencji, a rywalizowaliśmy, biorąc udział w takich programach telewizyjnych, jak „Familiada" czy „Śpiewające Fortepiany". Jedno jest pewne - w świadomości Polaków i Polonii „Śląsk" i „Mazowsze", „Mazowsze" i „Śląsk" to synonimy narodowych wartości.

 

Koncertowi w Mateczniku towarzyszyły wielkie emocje. W jednym miejscu, w jednym czasie, lecz po różnych stronach sceny spotkali się artyści i dyrektorzy obu zespołów, ale przede wszystkim wierna polskiej kulturze widownia.

 

Dwuczęściowy koncert rozpoczęła legendarna opowieść o zbójniku Ondraszku, do której muzykę i libretto napisał Stanisław Hadyna. Potem podano nam repertuarową pigułkę choreografii i przebojów głównie z południowych regionów polski. Była więc „Karolinka", „Trojak" i piękne „Helokanie", „Chustkowy", „Kołomajki" (taniec dziewcząt bijących warkoczami o podłogę) oraz siarczysty „Krakowiak" w choreografii Elwiry Kamińskiej (artystki, która tworzyła dla obu zespołów).

 

Dyrektor „Śląska" Adam Pastuch przekazał na ręce naszego dyrektora Jacka Kalinowskiego laleczkę w stroju ludowym wykonaną w pracowni krawieckiej zespołu oraz najpopularniejszy śląski strój ludowy z Rozbarku.

 

Ostatnie wielkie spotkanie gigantów polskiego folkloru miało miejsce podczas Narodowej Pielgrzymki Polaków do Rzymu w 2000 roku. Natomiast następne spotkania już wkrótce, tj.  28. maja w Sali Kongresowej PKiN wspólny koncert, a następnie rewizyta - „Mazowsze" w Koszęcinie podczas dorocznej imprezy Dni Śląska 26. czerwca. Serdecznie zapraszamy!

 Podziel się:  

Warto zobaczyć. Galeria

zobacz wszystkie zdjęcia

O nas

ECMM

Multimedia

Dołącz do nas

Klub

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni
i Tańca "MAZOWSZE"
im. Tadeusza Sygietyńskiego
w Karolinie

Tel.: +48 22 2088888
Fax: +48 22 2088800

 

 

Zespół finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego