PL EN RU

Login
via panel

Co jest grane?

Kalendarium wydarzeń,
które przygotowaliśmy dla Was

"Z piosenką przez świat" 24/03/2010

 

To kolejne spotkanie w Mateczniku. Tym razem bogate w muzyczne wspomnienia największego, po Elżbiecie Dzikowskiej i Tonym Haliku, polskiego globtrotera - „Mazowsza".

 

W programie koncertu znalazły się więc piosenki przywiezione przez nas z 224. podróży, po niemal wszystkich kontynentach. Od pierwszego wyjazdu w 1951 roku do ZSRR nazbierało się ich ponad 140! Są wśród nich popularne melodie ludowe, perełki znanych kompozytorów lub największe hity z ówczesnych list przebojów. Śpiewamy je w oryginalnych językach, gramy na charakterystycznych instrumentach, oddajemy autentyczny klimat.

 

Wprowadzony przez Mirę Zimińską-Sygietyńską zwyczaj zaowocował nagraniem dwupłytowego albumu CD (nominowanego do Fryderyków 2009) pod tym samym tytułem, na którym znajdują się piosenki wykonywane przez obecnych artystów oraz piosenki nagrane przez „podróżników" sprzed lat. Ten wyjątkowy repertuar usłyszeć można było dotychczas tylko podczas zagranicznych tras koncertowych (oczywiście piosenkę Słowacką śpiewaliśmy na Słowacji, a nie np. w ...Czechach). Od 2006 roku dostępny jest na płycie, a kilka razy w roku muzyka ze świata rozbrzmiewa właśnie podczas takiego wyjątkowego koncertu, jak „Z piosenką przez świat".    

 

Z podróży przywoziliśmy nie tylko muzyczne pamiątki. Nasze muzeum pęka w szwach od wyjątkowych i cennych eksponatów (np. jedwabne kimono wyszywane złotymi i srebrnymi nićmi podarowane Pani Mirze przez cesarzową Japonii). W foyer głównym Matecznika od 19. marca podziwiać można ciekawą ekspozycję zbiorów naszego muzeum, przygotowaną przez kustosz Elżbietę Kulfan-Skórę. Już wkrótce kolejna odsłona naszych pamiątek. Zapraszamy!Podziel się:  

Warto zobaczyć. Galeria

zobacz wszystkie zdjęcia

O nas

ECMM

Multimedia

Dołącz do nas

Klub

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni
i Tańca "MAZOWSZE"
im. Tadeusza Sygietyńskiego
w Karolinie

Tel.: +48 22 2088888
Fax: +48 22 2088800

 

 

Zespół finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego